NAVŠTÍVILI NÁS

Vo februári 2017 navštívil Základnú školu sv. Filipa Neriho, kde je umiestnených väčšina detí z projektu JUA, prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Bola to pre nás veľká pocta a naše deti si doteraz spomínajú na tieto dni. 

Aj ako adoptívni rodičia máte možnosť navštíviť svoje dieťa z projektu.

V novembri 2016 boli v Keni pozrieť našu stredoškoláčku Dianku jej adoptívni rodičia a sestra zo Slovenska. Sme veľmi radi, že sa s nami podelili o svoje dojmy a fotky zo spoločného stretnutia. 

O čom bola cesta do Kene. Náš „najväčší“ pocit z cesty do Kene je vďačnosť. Za to, že sme tam vôbec mohli ísť, za nových zaujímavých a krásnych priateľov. A samozrejme za to, že sme strávili deväť dní s Diankou, našou adoptívnou dcérou v Keni.  Ale aj za to ako nám Daria pomohla so zabezpečením pobytu, za jej, Nicovu a Veronikinu pohostinnosť v Nairobi. Okrem toho sme sa veľa naučili o Dianke, dozvedeli sa aj niečo nové o nás samotných a spoznali kúsok Kene. Simona, naša slovenská dcéra po návrate povedala, že to bola najlepšia rodinná cesta, akú sme kedy podnikli. Dúfame, že nebola posledná.

Lednárovci

Z návštevy Mareka Hritza, marec 2018

11. marca 2018 sa mi podarilo navštíviť Základnú školu sv. Filipa Neriho v Joske, ktorú navštevuje aj môj adoptívny syn Dennis Kyalo. Keď sme s mojou kolegyňou Ľudkou v sprievode Dária a Nica Kimuli prišli na miesto, srdce mi podskočilo - škola, a hlavne deti v uniformách, ktoré som doposiaľ poznal iba z fotografií...
Dostalo sa nám vrelého prijatia, deti s učiteľmi sa zhromaždili na školskom dvore, zaspievali nám, tlieskali... Bolo to veľmi dojímavé. Takisto, ako stretnutie s Dennisom.


Milí priatelia, chcem Vás povzbudiť, nebojte sa, a ak váhate, neváhajte zapojiť sa do tohoto projektu. Iste každý z nás najradšej míňa peniaze tak, aby za ne nakúpil čo najviac. Ja tu za pár EUR mesačne v spolupráci s nadáciou JUA pre deti dokážem zmeniť životný osud jednému mladému človeku... Ja sa necítim ako darca, skôr ja som ten obdarovaný! Deti, ktoré boli na ulici, často aj odvrhnuté vlastnou rodinou, odsúdené na hlad, kriminalitu, tu nastúpili na nový vlak svojho života. Tie deti sú trochu iné, ako u nás - majú v sebe úžasnú pokoru, skromnosť a vďačnosť. Dostanú tu šaty, jedlo, ubytovanie a vzdelanie. Pomáhajme, má to zmysel! Kto rozdá šťastie, ten ho má viac.

Ďakujem Dárii a Nicovi Kimuli za ich angažovanosť v tomto projekte. Je to ich zásluha, že na lúke, kde predtým nič nebolo, je internátna škola, kde sa za pomoci darcov zo Slovenska menia životné osudy malých detí z Kene.

Z návštevy Gatiarovcov

Naša Esther sedela v poslednej lavici a pomaly začala ku nám kráčať. Bola veľmi smutná a bez radosti. To nás dosť prekvapilo a Dária povedala že to je typická Esther, že ona ju za tie 3 roky inú nepozná. Objali sme sa, zvítali, poplakali a vypýtali z vyučovania. Daria nám potom porozprávala viac o jej minulosti, spoločne sme pozreli internát, izbu, kde býva, jedáleň,...Izbičky boli malé, ale čisté, každý má posteľ a na nej modrý lodný kufor, kde je ich VŠETKO! Veľmi dojímavé, ale radosť za to čo majú, je to pre nich veľmi veľa a sú šťastné že majú posteľ, vodu, jedlo 5-krát denne, lebo tá chudoba okolo je strašná!!! Esther je veľmi uzavretá, tichá, ale bezproblémová..Je výborná žiačka,chce byť neurochirurgičkou a my by sme jej to radi pomohli splniť...Má za sebou ťažký život, potom sa už aj usmievala, mala krásne jamky, snažili sme sa jej dať pocit lásky, radosti...Zaujímalo by nás čo prežívala ona, my sme boli šťastni za každé slovo a dotyk ….Tie pocity ťažko opísať, to treba zažiť a vidieť tú strašnú chudobu a bolesť okolo seba. Veľká vďaka Darii a všetkým pracovníkom na projekte adopcie na diaľku za ich obetavú prácu a lásku, tie deti si to zaslúžia...Esther veľmi chválila učiteľov a pracovníkov v škole, športujú, sadia si zeleninu a ovocie. Sme radi, že deti v tomto areáli žijú lepší život ako tie mimo neho, stojí to za to....                                              

Určite odporúčame cestu aj ostatným, zažiť niečo, čo sa každý deň nezažije ,vidieť, že deti sú v dobrých rukách a všetko, čo spolu pre ne robíme má veľký význam.        

 

Sme vďační a šťastní za stretnutie s Esther a dúfame, že bude našou dcérou navždy. My by sme sa určite vrátili.