top of page

NAVŠTÍVILI NÁS

Vo februári 2017 navštívil Základnú školu sv. Filipa Neriho, kde je umiestnených väčšina detí z projektu JUA, bývalý prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Bola to pre nás veľká pocta a naše deti si doteraz spomínajú na tieto dni. 

Aj ako adoptívni rodičia máte možnosť navštíviť svoje dieťa z projektu.

V okóbri 2019 nás navštívil adoptívny rodič Ján so svojim kamarátom Ľubošom, ktorý sa zdržali v Nairobi niekoľko dní. Ján v škole podporuje 3 chlapcov a je našim dlhoročným podporovateľom. So svojimi deťmi strávil niekoľko dní a dokonca nám v škole odslúžil aj svätú omšu. Ján zo svojej návštevy zhotovil aj krásne video: https://www.youtube.com/watch?v=bYz6BFxZqfI

A toto sú jeho dojmy z návštevy:

Október 2019 – Prežíval som očakávanie z osobnej návštevy mojich adoptovaných detí v Joske a stretnutie sa s nimi. Vzal som so sebou Ľuboša a šli sme. Bol to zážitok, keď po 4 rokoch bola možnosť ich nielen vidieť (Jacksona a Bramwela, Johna som si adoptoval v júli 2019) naživo (nie len na fotke), ale sa aj s nimi osobne stretnúť, porozprávať, vidieť ich radosť, úsmev, vďačnosť, lásku... Vidieť celý areál školy, kde sa učia, spia, modlia, stravujú sa, vyrastajú.

Svojou návštevou sme im trochu narušili ich vzdelávací program, ale aj tak to bol pre nich posledný týždeň ich školského roka. Myslím si, že tak ako ja, tak aj oni budú na túto návštevu celý život spomínať. Bola to jedna z najúžasnejších udalostí v mojom živote. Naplnenie, radosť a zmyslel života, byť tu pre niekoho kto moju pomoc potrebuje, to sú slová ako vyjadriť to, čo som prežíval.

A potom návšteva u nich doma v slume, kde bývajú počas prázdnin so svojou rodinou. Vidieť a zažiť chudobu detí v slume, v ktorej vyrastajú, mnohí bez vzdelania, niektorí i o hlade. Až vtedy som si uvedomil, čo to pre nich musí znamenať mať „sponzora“ – adoptívneho rodiča, ktorý kdesi z ďaleka mu zabezpečí svojim príspevkom zmenu jeho života a dať mu nádej v lepší život.

Povzbudzujem všetkých, aby ak môžu ale váhajú či si adoptovať dieťa, aby neváhali, pretože sú to najlepšie investované peniaze. Mnohokrát si nakupujeme zbytočné veci, pri ktorých sme ochotní minúť i 30-40 eur, a toľko stačí aby sme zmenili a zachránili minimálne jeden ľudský život. Keby ste ich navštívili osobne, až vtedy by ste to pochopili.

Ďakujeme Dárii i dobrovoľníkom na Slovenskej misii, za prijatie a zrealizovanie tejto návštevy. Dúfam, že nebola posledná a že sa tam ešte vrátime. Ján a Ľuboš.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V novembri 2016 boli v Keni pozrieť našu stredoškoláčku Dianku jej adoptívni rodičia a sestra zo Slovenska. Sme veľmi radi, že sa s nami podelili o svoje dojmy a fotky zo spoločného stretnutia. 

O čom bola cesta do Kene. Náš „najväčší“ pocit z cesty do Kene je vďačnosť. Za to, že sme tam vôbec mohli ísť, za nových zaujímavých a krásnych priateľov. A samozrejme za to, že sme strávili deväť dní s Diankou, našou adoptívnou dcérou v Keni.  Ale aj za to ako nám Daria pomohla so zabezpečením pobytu, za jej, Nicovu a Veronikinu pohostinnosť v Nairobi. Okrem toho sme sa veľa naučili o Dianke, dozvedeli sa aj niečo nové o nás samotných a spoznali kúsok Kene. Simona, naša slovenská dcéra po návrate povedala, že to bola najlepšia rodinná cesta, akú sme kedy podnikli. Dúfame, že nebola posledná.

Lednárovci

Z návštevy Mareka Hritza, marec 2018

11. marca 2018 sa mi podarilo navštíviť Základnú školu sv. Filipa Neriho v Joske, ktorú navštevuje aj môj adoptívny syn Dennis Kyalo. Keď sme s mojou kolegyňou Ľudkou v sprievode Dária a Nica Kimuli prišli na miesto, srdce mi podskočilo - škola, a hlavne deti v uniformách, ktoré som doposiaľ poznal iba z fotografií...
Dostalo sa nám vrelého prijatia, deti s učiteľmi sa zhromaždili na školskom dvore, zaspievali nám, tlieskali... Bolo to veľmi dojímavé. Takisto, ako stretnutie s Dennisom.


Milí priatelia, chcem Vás povzbudiť, nebojte sa, a ak váhate, neváhajte zapojiť sa do tohoto projektu. Iste každý z nás najradšej míňa peniaze tak, aby za ne nakúpil čo najviac. Ja tu za pár EUR mesačne v spolupráci s nadáciou JUA pre deti dokážem zmeniť životný osud jednému mladému človeku... Ja sa necítim ako darca, skôr ja som ten obdarovaný! Deti, ktoré boli na ulici, často aj odvrhnuté vlastnou rodinou, odsúdené na hlad, kriminalitu, tu nastúpili na nový vlak svojho života. Tie deti sú trochu iné, ako u nás - majú v sebe úžasnú pokoru, skromnosť a vďačnosť. Dostanú tu šaty, jedlo, ubytovanie a vzdelanie. Pomáhajme, má to zmysel! Kto rozdá šťastie, ten ho má viac.

Ďakujem Dárii a Nicovi Kimuli za ich angažovanosť v tomto projekte. Je to ich zásluha, že na lúke, kde predtým nič nebolo, je internátna škola, kde sa za pomoci darcov zo Slovenska menia životné osudy malých detí z Kene.

Z návštevy Gatiarovcov

Naša Esther sedela v poslednej lavici a pomaly začala ku nám kráčať. Bola veľmi smutná a bez radosti. To nás dosť prekvapilo a Dária povedala že to je typická Esther, že ona ju za tie 3 roky inú nepozná. Objali sme sa, zvítali, poplakali a vypýtali z vyučovania. Daria nám potom porozprávala viac o jej minulosti, spoločne sme pozreli internát, izbu, kde býva, jedáleň,...Izbičky boli malé, ale čisté, každý má posteľ a na nej modrý lodný kufor, kde je ich VŠETKO! Veľmi dojímavé, ale radosť za to čo majú, je to pre nich veľmi veľa a sú šťastné že majú posteľ, vodu, jedlo 5-krát denne, lebo tá chudoba okolo je strašná!!! Esther je veľmi uzavretá, tichá, ale bezproblémová..Je výborná žiačka,chce byť neurochirurgičkou a my by sme jej to radi pomohli splniť...Má za sebou ťažký život, potom sa už aj usmievala, mala krásne jamky, snažili sme sa jej dať pocit lásky, radosti...Zaujímalo by nás čo prežívala ona, my sme boli šťastni za každé slovo a dotyk ….Tie pocity ťažko opísať, to treba zažiť a vidieť tú strašnú chudobu a bolesť okolo seba. Veľká vďaka Darii a všetkým pracovníkom na projekte adopcie na diaľku za ich obetavú prácu a lásku, tie deti si to zaslúžia...Esther veľmi chválila učiteľov a pracovníkov v škole, športujú, sadia si zeleninu a ovocie. Sme radi, že deti v tomto areáli žijú lepší život ako tie mimo neho, stojí to za to....                                              

Určite odporúčame cestu aj ostatným, zažiť niečo, čo sa každý deň nezažije ,vidieť, že deti sú v dobrých rukách a všetko, čo spolu pre ne robíme má veľký význam.        

 

Sme vďační a šťastní za stretnutie s Esther a dúfame, že bude našou dcérou navždy. My by sme sa určite vrátili.    

bottom of page